UNICEF: 168 miliónov detí posledný rok nemohlo do školy. Slovensko je líder Európy v dĺžke zatvorených škôl.

UNICEF zverejnil novú správu, v ktorej porovnáva, koľko boli počas posledného roka zatvorené školy v 214 krajinách sveta (od marca 2020 do februára 2021):

  • Slovensko je pri porovnaní západoeurópskych krajín (všetky krajiny mimo Balkánu) suverénne najhoršie!
  • Absolútne najhorší sme, keď sa porovnáva počet dní, kedy boli úplne otvorené všetky školy. A najhorší sme i pri porovnaní počtu dní s čiastočne zatvorenými školami.
  • Počas posledného roka boli všetky deti na Slovensku v škole len 28 dní!
  • Pri porovnaní v rámci celej Európy (vrátane Balkánu) boli v počte dní s úplne otvorenými školami horší len Rumunsko, Bosna a Hercegovina a Severné Macedónsko. Ak porovnávame počet dní s čiastočne zatvorenými školami, predbehla nás len Bosna a Hercegovina.
  • Pri celosvetovom porovnaní dní, kedy boli u nás otvorené všetky školy je Slovensko na 148 mieste z 214 – radíme sa medzi Keňu a Etiópiu.

UNICEF upozorňuje, že na celom svete bolo posledný rok mimo školy viac ako 168 miliónov detí. Symbolicky vytvoril prázdnu pandemickú triedu v centrále OSN v New Yorku. „Nemôžeme si dovoliť druhý rok obmedzeného alebo dokonca žiadneho školského vzdelávania pre deti. Musíme vynaložiť všetko úsilie, aby školy zostali otvorené. Školy musia mať prednosť pri plánoch uvoľňovania,“ povedala riaditeľka UNICEF Henrietta Fore. Najzraniteľnejší platia najvyššiu cenu, upozornila organizácia.

Celá správa aj s dátami je dostupná tu: UNICEF – COVID-19 and School Closures